V minulém reportu jsme se ptali na otázky Radima Růžičky, jak zvládal svou premiéru na Rally Vyškov 2019 a nyní se zeptáme jeho spolujezdce a kolegu v jednom Romana Zábojníka na pár otázek…
1. Romane, jaký máš vztah s Radimem?
S Radimem jsem se seznámil asi před 3 lety, když jsem nastoupil do nového zaměstnání, kde on už pracoval. Vzhledem k tomu, že jsme spolu mluvili o závodech a rally, jsme se dost spřátelili a vlastně tady začal vznikat nápad, nějaký závod vyzkoušet, který se po nějaké době splnil na Vyškovském Rallysprintu.
2. Jak dlouho děláš navigátora v Rally? 
Můj první „opravdový start“ se uskutečnil na rally Kopná v roce 1999 v roli spolujezdce. Pak jsem si vyzkoušel pár závodu i za volantem a v roce 2002 na své první Barum rally, jsem se vrátil na sedadlo spolujezdce, na kterém jsem vydržel až do roku 2012. A teď, po 7-leté pauze jsem se do rally opět vrátil společně z Radimem.

Roman Zábojník – navigátor v RALLY 

3. Radimovi jsi navigoval teprve podruhé, ale vždy jste byli na stupni vítězů… máte nějakou
konkrétní taktiku tzv. ,,jak na vítězství“?
Taktiku určitě prozatím nemáme. Vzhledem k tomu, že Radim začíná jsme si řekli, že pojedeme v klidu a postupně budeme zrychlovat, hledat brzdné body, zvykat si na techniku apod. To že se nám podařilo zajet takové výsledky, svědčí o tom, že Radim na to jak já říkám ,,MÁ,, ☺ o čemž svědčí i rozpis, který sedí výborně a skvělé se nám podle něho jede.

 

4. Kdyby jsi měl možnost, usedl by jsi za volant ty a své místo spolujezdce by jsi přenechal Radimovi nebo máte v tomto směru role jasně dané?
Já jsem si pár závodů za volantem zkusil a když člověk do toho závodního kolotoče zase spadne po takové pauze, určitě bych to vyzkoušel, kdyby byla možnost. Co se ale týká naší posádky, určitě jsou pravidla jasně dané, protože Radim patří k těm lidem, kteří si o spolujezdcích myslí, že to jsou blázni a nikdy by si na „horké“ sedadlo nesedl.
5. Svými časy na určitých RZ konkurujete hodně autům z těch tzv. ,,lepších tříd“, proč si myslíš, že to tak je?
Tak určitě řidičem, protože Radim to v sobě opravdu má. Hodně dobrá volba pro začátek byla i volba auta. Značka auta Honda je neskutečně spolehlivé a zároveň rychlé auto, které sem tam i nějakou tu chybičku odpustí. Pokud jde přímo o náš vůz, tak na obou soutěžích byl naprosto perfektně připraven ve firmě Silponix, děkuji tímto týmu SILPONIX RACING, všechno fungovalo na jedničku, i co se týká servisu a dalších věcí okolo, což taky přináší velkou pohodu do auta.

 

6. Jak se ti líbila letošní Rally Pačejov? A naopak jaký závod ti je nejblíže?
Na rally Pačejov jsem už byl jako divák a musím říct, že z druhé strany mě soutěž opravdu mile překvapila. Letošní ročník se mě opravdu líbil, tratě byli moc hezké, i když občas i zrádné, ale celkově jsme si to v autě s Radimem hezky užili a myslím, že příští rok, by této soutěži „velký mistrák“ opravdu slušel. Co se týká ostatních soutěží, tak krásný je každý závod, kdy si člověk může sednout do auta a vyrazit. Ale nejblíže mám, ke dvěma domácím
závodům a to je Rallysprint Kopná, kde jsem jel poprvé a samozřejmě to byl takový předstupeň ke splnění snů, což byla účast na Barum rally, která je prostě pro každého Zlíňáka nejvíc.
7. Na Rally Vyškov jste měli obrovský zástup podpory, jak v servisním zázemí, tak i při samotném závodu. Jak to máš ty? Je pro tebe tato podpora rodiny a nejbližších přátel důležitá natolik, že to tebe i Radima žene kupředu?
Samozřejmě podpora rodiny je nejdůležitější. A pokud jde o přátele a kamarády, člověka to žene dopředu, dělá sport,  který má rád a když vidí u tratě kamarády, kteří fandí a užívají si to stejně, je to paráda. Bohužel teď na Rally Pačejov to bylo dost daleko a navíc v době dovolených, takže podpora nebyla tak velká, ale o to víc se těšíme s Radimem na Vsetín, jedná se skoro o domácí soutěž, navíc vzhledem k výsledkům nás čeká boj o titul ve třídě 15. a myslím si, že podpora fanoušků díky tomu bude obrovská.

 

Tým Silponix Racing